ראשי טיפים והמלצות תזונה

מתכונים בריאים וטעימים


 

טיפים והמלצות תזונה PDF Print דואר אלקטרונישיטוט בסופר- לגזור ולשמור

 

עם עליית המודעות לאכילה בריאה, לעיתים נראה כי שיטוט סופר אינו פשוט כמו פעם. שפע המזונות שנוספו למדפים, רשתות גדולות של חנויות טבע, סטיקרים נוצצים על גבי המוצרים שמבטיחים בריאות ונראים טוב ומה לא. כיצד באמת לדעת מה בריא ומה לא? מדריך זה הוא למוצרים הבסיסיים ביותר.

 
 

לחם: היום, יותר מבעבר ההמלצה לצרוך סיבים תזונתיים תופסת כותרות, וניתן לראות כי כמעט כל בית בישראל, כולל מסעדות ובתי קפה מחזיקים באמתחתם לחם מחיטה מלאה או לחם שיפון. ישנם כאלו שמתהדרים בלחם ללא שמרים או לחמים על בסיס מחמצת שאור. קצת סדר בבלגן: לחם מלא לא תמיד יכיל 100% חיטה מלאה. כדי לראות שהוא אכן כזה יש להפוך את המוצר ולהסתכל ברשימת הרכיבים ולראות אם כתוב במפורש מהו סוג הקמח שהשתמשו. אם רוצים לקבל לדוגמא, לחם 100% שיפון, יש להסתכל על רשימת המרכיבים ולראות שחור על גבי לבן, שהמוצר מכיל רק קמח שיפון מלא.

לחמים שנעשו עם מחמצת שאור במקום שמרים אינם מחייבים כי הלחם יהיה 100% מלא- בהרבה מקרים מדובר על לחם לבן לחלוטין. מחמצת שאור תועיל ללחם בכך שהיא מורידה את האינדקס הגליקמי (תגובה בה עולה רמת הסוכר בדם לאחר אכילת פחמימות. ככל שהיא מתונה יותר כך תגרום לשובע ממושך יותר). שלו. גם לחם שיפון 100% יתפאר בתכונה זו ועל כן ללא ספק יהיה הלחם האופציונאלי בתהליך שמירה על משקל או בתהליך הרזיה . 

 

שמן: יש כל כך הרבה מיתוסים לגבי שמן, כל כך הרבה דעות עם מה מומלץ לטגן, ונראה שתשובה חד משמעית קשה לקבל. דבר אחד בטוח- שמנים מכבישה קרה הם הבריאים ביותר. כך, למעשה, בעוד שאתם משוטטים בסופר ורואים בקבוק שמן יפה ומזמין, חפשו את צמד המילים "כבישה קרה".

על שמנים מסוג קנולה, תירס וסויה  וניתן לעיתים לראות באותיות דפוס את המילה "מזוכך" אומנם מילה זו משדרת משהו תמים ואמין אבל מדובר בתהליך לא חיוני שהשמן עובר אשר אינו מיטיב עם גוף האדם. שמן זית ושמן קנולה בריאים ומומלצים ובלבד שהם נעשים בכבישה קרה ורצוי מבקבוק זכוכית כהה כדי שהשמן לא יתחמצן ויתקלקל. טיפ קטן לשמן זית: חפשו שמן עם צבע ירוק כהה ועמוק, זהו צבעו האמיתי של שמן הזית.סוכר
: לבן כנראה כבר לא באופנה. אם לשפוט על פי כמות סוגי הסוכר שקיימים במדפי הסופר, גם כאן יש תיאוריות רבות, והגיע העת לעשות סדר בבלגן: סוכר חום הוא בהרבה פעמים סוכר שעבר תהליך של צביעה וסוכר דמררה הוא סוכר לבן שהוסיפו לו מולסה (תוצר לוואי של קנה הסוכר מכיל הרבה ברזל ומאוד אהוד בקרב שוחרי הבריאות, אולם מוטב לאכול זאת כמשהו מבודד). הסוכר המומלץ ביותר הינו סוכר קנים שכנראה הכי קרוב לטבע ולכן הכי פחות מעובד. צבעו חום בהיר וניתן לאחרונה למצוא אותו גם במדפי הסופר השכונתי.

 ירקות
: ופירות מומלץ לצרוך במצבם הטרי, אולם לא תמיד יש זמן להשתמש בהם. כמה פעמים קניתם ירקות שונים ומעניינים, ונאלצתם לזרוק? יש אלטרנטיבה והיא אפילו בריאה- ירקות קפואים. גם אם יתרוממו כמה גבות אפשר להגיד בבטחה: אם אין זמן להכין אוכל מירקות טריים האלטרנטיבה המועדפת היא ירקות קפואים. אלו עברו תהליך קצר של בישול ומיד הוקפאו כך שסביר להניח שהערכים נשמרו. ישנן תיאוריות בדבר אמינות החברות, אבל פה כנראה נצטרך להאמין ליצרן שאכן התהליך היה קצר.

 

דגני בוקר: דגני בוקר פופולאריים הן בעולם והן בישראל וגם כאן נדרשת תשומת לב לפרטים הקטנים. לא מספיק להסתכל על האריזה היפה והמזמינה, וגם לא תמיד חשוב איזה בחורה ספורטיבית או ילד חזק נמצאים על המעטפת- פה חשוב להסתכל על מה יש בתוך הקנקן. לכו לרשימת הרכיבים: הרכיב הראשון הוא זה שיש ממנו הכי הרבה וכך בסדר יורד כל השאר. אם חשקתם בדגני בוקר אך המרכיב הראשון הינו סוכר, החזירו אותו חזרה למדף... בריאות כבר לא תצמח משם. ראשונים עדיף שיופיעו: דגנים מלאים או פירות, והקפידו לשים לב איפה מופיע רכיב הסוכר ברשימה.


להזמנת הרצאה "בריאות מהסופר מרקט ועד הצלחת"- לחצו כאן

 

Share