ראשי פרסומים ומאמרים הכנות ליום כיפור

מתכונים בריאים וטעימים


 

הכנות ליום כיפור PDF Print דואר אלקטרוני

מאת שירי מזור

יום כיפור קרב ובא ועימו מה לעשות... גם הצום. כך לפתע באמצע שגרת התזונה, אנו נדרשים לצום 25 שעות ברציפות, ואם לא די בכך, הרי שקיום צום כהלכתו, משמעו לא לשבת מול המחשב או לצפות בטלוויזיה או לעשות דברים כאלה ואחרים אשר יכולים לסייע בהעברת הצום בצורה קלה ומאפשרת יותר. כך נוצר מצב שאנו גם צמים למשך זמן רב וגם די משועממים ועם מחשבות על המאכלים הממתינים לנו בסוף הצום (ואצל חלקינו זה יכול לקרות כבר ביום הראשון לצום). לפיכך אנו מתמודדים גם עם תחושת הרעב הפיזית וגם עם המחשבות שרצות בראש ומכרסמות- אצל מי יותר ואצל מי פחות.

אז נכון שמיליוני אנשים צמים בכל שנה וזו משימה, בהחלט, אפשרית, אבל אם ישנן דרכים לעבור את הצום בצורה נסבלת וקלה יותר, הרי שנרצה ליישמן- ובייחוד אצל אלה שמתכוננים נפשית במשך שבועות ל"צום הנורא" ומהרגע שנכנס מאפסים את שעון החול וסופרים את הדקות לצאת הצום בשקיקה.

בכתבה שלפניכם אתייחס גם לעקרונות "עשה ואל תעשה" לפני הצום וגם למאכלים שיסייעו לכם לעבור את הצום ביתר קלות.

אז בין אם את/ה צמ/ה או לא,זה זמן טוב כדי לעשות קצת חשבון נפש. התכוננות ליום כיפור אינה קשורה רק בארוחה מפסקת, בצום עצמו ובתפילות. ההתכוננות קשורה גם לדברים רוחניים ולחשבון נפש פנימי וריגשי. בדרך כלל, אני ממליצה להתחיל את השנה עם החלטה אחת, אותה אנחנו מרגישים שיש ביכולתינו להצליח לקיים. אבל רק אחת. מחקרים רבים מנסים ומצליחים להוכיחשאם נעשה באופן יומיומי פעולה אחת שאנחנו חוזרים עליה שוב ושוב היא תהפוך להרגל אוטומטי.בדיוק כמו שאנחנו לא חושבים באמצע הנהיגה על הנהיגה עצמה
אלא, פשוט נוהגים.ברגע שנדע שכל פעולה שנחזור עליה מספיק פעמים תהפוך בסופו של דבר להרגל נוכל להצליח להחליט החלטה שתוביל לפעולהואז להרגל (הרגל טוב כמובן).


5 טיפים לקראת צום יום כיפור

1. את הצום יש לתכנן כיום-יומיים לפני תחילתו. כלומר, אם אתם נוטים לוותר או לדלג על ארוחות על מנת לחסוך בקלוריות, הרי שחוכמתו של הגוף יכולה להשיב לכם בריבית דה-ריבית ביום-יומיים שלאחר מכן, וזה אומר רעב מוגבר וחוסר אונים דווקא בשעת הצום. כך שכדאי לכם לאמץ בחום אכילה כל 3 שעות (3 ארוחות עיקריות ומספר ארוחות ביניים, רצוי מזונות מזינים, בריאים ובעלי אינדקס גליקמי נמוך).

2. ביום-יומיים שלפני הצום וביום הצום עצמו הקפידו לשתות באופן תכוף יותר, והפחיתו מלח ו/או מזונות מלוחים. אתם לא רוצים להגיע לצום מיובשים ולסבול מחוסר נוזלים.

3. בארוחת הצום עצמה הקפידו על הכלל הבא: איכלו מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך (קצב עליית רמת הסוכר בדם לאחר אכילת מזון הכולל מרכיב פחממתי) ושלבו מספר אבות מזון בארוחה עצמה.

דוגמא לארוחה צמחונית בעלת אינדקס גליקמי נמוך: מרק בטטה/ דלעת עם עדשים כתומות או מרק אפונה עשיר למנה ראשונה. קוסקוס מחיטה מלאה בליווי מרק ירקות עשיר יהיה מומלץ אף הוא. למנה עיקרית אורז מלא עם תבשיל חומוס/ אפונה ברוטב עגבניות. כדאי ללוות את הארוחה עם חלה מקמח כוסמין מלא בליווי טחינה או סלט אבוקדו או מאפה פילו ממולא בעדשים. שילוב של קיטניות עם דגנים יניב שובע ממושך יותר. את הדגנים והקטניות בשלו בדרגת 'אל- דנטה'. אם אתם משלבים בשר, עוף או דגים בארוחה, עדיין שלבו תוספות בעלות אינדקס גליקמי נמוך (דגנים מלאים, קיטניות, ירקות שורשיים).

4. ותרו על טיגון, מלח, תבלינים חריפים וקינוח מתוק מידי- כל אלו מחבלים ביכולתו של הגוף להתמודד עם הצום.

5. התחילו את הארוחה מספיק זמן לפני. אל תאכלו את המזון מהר מידי, שבו בנחת ולעסו את המזון היטב, תנו למערכת העיכול להתמודד עם כמות האוכל הגדולה בניחותא.


ומה עם אחרי הצום?

הארוחה שלאחר הצום צריכה להתחיל בעדינות. איכלו בנחת ולעסו את האוכל היטב. מומלץ להתחיל בתה חמים ועוגיות בריאות ומתוקות או מרק צח. תנו לקיבה לנוח מעט ואז גשו לארוחה העיקרית, רק עם דגש על יותר פחמימות ופחות חלבונים. לפיכך ותרו על גבינות, בשר או עוף. בחרו מזונות קלים לעיכול, כגון מרק ירקות או מרק מחית מירקות כתומים, גם אורז בסמטי עם ירקות מומלץ מאוד. שלבו את הצמחים המובאים לפניכם לאחר הצום כדי למנוע כבדות ותופעות עיכוליות שונות.


למניעת כבדות או כאבי בטן לאחר פתיחת הצום דאגו שיש לכם את הצמחים הבאים לחליטה (בגרסה יבשה בלבד ולא טרייה)

קמומיל, שומר, מנטה, לואיזה, מליסה.

אם אתם מכינים חליטה שתשמש את כל יושבי הסעודה, הכינו לפי האופן הבא: לכל חצי ליטר מים רותחים יש לשים כ- 20-30 גר' צמחים סה"כ. ניתן לשים את כולם או חלק מהם. אם אתם מכינים כוס אישית אז עד כף-כף וחצי מכל צמח על כוס מים רותחים של 200 מ"ל, השרייה של 10 דק', לסנן ואז לשתות.

*לילדים מינון נמוך יותר
רוצים מתכון למרק שעועית לארוחה מפסקת?
לחצו כאן או על התמונה


 

Share