ראשי פרסומים ומאמרים כל האמת על ניקוי רעלים

מתכונים בריאים וטעימים


 

כל האמת על ניקוי רעלים PDF Print דואר אלקטרוני


 

רפואה נטורופתית היא רפואה מודרנית שבבסיסה משלבת גישה הוליסטית ואשר טוענת שכדי להגיע לכוחות ריפוי יש לשלב בין כוחו של המדע לצד רפואה מסורתית וטבעית. הנטורופתיה עושה שימוש בכלים שונים ובשיטות שונות שעיקרן הוא שילוב של הגוף- נפש- רוח.

הטיפול הנטורופתי צבר מוניטין הן במחלות כרוניות והן במחלות אקוטיות והשימוש בצמחי מרפא, תזונה, שיטות ניקוי וטיהור הגוף, תוספי מזון, פעילות גופנית ורפואת גוף נפש כדוגמת פרחי באך, טכניקות נשימה ומודעות, יוגה ומדיטציה כל אלו הוכיחו את עצמם לא פעם כיעילות ומרפאות את הגוף האנושי ואת נפשו.

נטורופת/ית משתמש/ת בכלים שהרפואה הטבעית נותנת לו אך המטופל/ת הוא שותף/ה פעיל/ה בריפוי ובכוחו/ה ויכולתו/ה לעודד ולעזור לאיזון גופני והרמוניה מערכתית.

 

 

ניקוי רעלים

לגוף שלנו יש משימה אחת- להשאיר אותנו בחיים רצוי שזה יהיה בצורה הכי טובה שיכולה להיות. במשך יום יום הגוף צריך להתמודד עם מספר רב של רעלים או פסולת אותה הוא צריך לדאוג לסלק על מנת שלא יפריעו לבצע את המשימה המיועדת- להשאיר אותנו בחיים. 

לעיתים, מפאת אורח החיים המודרני הגוף נאלץ להתמודד עם כמות גבוהה יותר של רעלים. המטרה בניקוי היא לאפשר תהליך של צמצום הרעלים למינימום האפשרי (כל אדם בהתאם ליכולתו) ובכך לאפשר לגוף להבריא או לשקם מערכות שנפגמו שעד כה לא היה "זמן" לכבד ולשאר האברים לעשות את עבודתם כראוי.

 

מה זה ניקוי?

ניתן להגדיר דה טוקסיפיקציה בשני אופנים:

 1. דה טוקסיפיקציה המתרחשת בכבד (הגדרה כימית רפואית)
 2. דה טוקסיפיקציה המתרחשת בתפריט (בתזונה)- אשר משמעותה לתת לגוף מנוחה ממשהו בין אם זה סוכר, אלכוהול, קפאין או כימיקלים במזון או בתרופות (ד"ר אלסון האס- רופא אמריקאי).

 

שתי הגדרות אלו חשובות כי הן שזורות אחת בשנייה וקשורות אחת לשנייה. תהליכי ניקוי פשוט קורים באופן טבעי כל הזמן אך לעיתים הגוף צריך להתמודד עם עומס רב מידי ותהליך הניקוי נפגם, או מתבצע חלקית, זהו תהליך שקט ולא תמיד ידוע. כאשר מחליטים על ניקוי שקשור באימוץ תפריט ספציפי (תזונה מיוחדת)  עוזרים לגוף להיפטר או לנטרל את הרעלים הללו באופן מלאכותי אך ידידותי. במילים אחרות- תפריט ניקוי נועד לעזור לתהליכי הניקוי שקורים בכבד.

 

מאין מגיעה הפסולת?

אוויר או זיהום אוויר, מזון מים ותרופות. שאריות הדברה במזון, וצבעי מאכל שמוכנסים לחלק מהמזון אותו צורכים עושים דרכם לצלחותינו באופן יומיומי .ישנה גם פסולת שמתרחשת בתוך הגוף כתוצאה מאלפי ריאקציות מטבוליות ומעיכול המזון. מערכת העיכול הינה איבר חשוב מאוד בכל התהליך הטבעי של הוצאת פסולת מהגוף ומספר מערכות נוספות כגון: הכליות, הדם, מערכת הלימפה, מערכת החיסון והעור.

הכבד הינו האיבר הראשי לנטרול פסולת והוא עושה זאת ללא הרף. ניתן לומר שהכבד דואג לכולם חוץ מעצמו ולעיתים מתחיל לזייף בפעולות הניקוי, והרעלים מתחילים להסתנן אל מחזור הדם. אלרגיות שונות, פריחות חוזרות ונשנות, אקנה, כאבי ראש, תשוקה עזה למתוק הן מספר דוגמאות שיכולות להעיד שכמות הרעלים בגוף עולה על הצלחת הגוף לפנותם.

 

האם המילה רעל לא קצת מוגזמת?

פירוש המילה רעל יכולה קצת להרתיע. אומנם הגוף מצליח לתפקד חרף הוספת מתכות רעילות לחומרי ההדברה או שימור המזון, הוא מצליח להתמודד עם צבעי מאכל או תחליפים דיאטטיים, הורמונים שונים שמגיעים ממוצרים מן החיי, תרופות, עשן סיגריות, אלכוהול קפאין ועוד.  בניגוד לרפואה קונוונציונלית אשר מטפלת באדם כאשר יש כבר מחלה הרפואה הטבעית עוסקת במניעה או בכל אותם מצבים שהם לא ממש בריאות אך גם לא ממש חולי: חוסר חיוניות, עייפות, קשיי נשימה, אקנה, כאבי ראש ועוד... אלו מצבים קלאסיים המעידים שמשהו בפינוי הפסולת לא מתרחש כראוי. ולכן יש לנטרל רעלים ולאפשר לגוף לתפקד בצורה אופטימאלית וחיונית.

 

האיברים העיקריים המשתתפים בתהליך פינוי ונטרול רעלים

יש לזכור שאיברי הגוף פועלים בסינרגיה, ואיבר אחד משפיע על אחר. כך למשל זרימת הדם תשפיע על הובלת חומרים לכבד- והכבד לנטרולם. תקינות מערכת העיכול תשפיע על יצאת הצואה החוצה. לכל איבר בגוף חשיבות עליונה בדאגה לפינוי הרעלים (החל מהשיניים ועד לפי הטבעת), הרשימה הנ"ל קשורה לתוצאה הסופית בלבד.

כבד- נטרול רעלים

מרה- עידוד הפרשת מרה

מעי הגס- פינוי פסולת

כליות- פנוי וסינון אלקטרוליטיים ומלחים

ריאות- פליטה של CO2

עור- זיעה של מלחים ואלקטרוליטיים

מתי כדאי לעשות ניקוי?

לפני שמתחילים לבצע ניקוי כדאי לקחת בחשבון מספר דברים חשובים כגון רמת הויטאליות הנפשית או הגופנית, מידת הרעלים שחשופים אליה והתפריט או התזונה השולטת בהווה ובעבר. ניקוי לא מומלץ לבצע בעת מחלה אקוטית או במצב נפשי מעורר. בתקופות לחוצות מאוד כגון תקופות מבחנים או פרויקטים מרובים בעבודה ניתן לעשות הכנה לניקוי ואז ניקוי. באופן כללי מומלץ להכין את הגוף לניקוי לפני שפוצחים בתפריט סטרילי למשך שלשה שבועות או יותר. התקופה הטובה ביותר לעשות ניקוי היא או בין האביב לקיץ או בין הקיץ לחורף.

איסור מוחלט לניקוי: הריון או הנקה, אנמיה חריפה, בלקיחת תרופות מסוימות, מחלות כבד או כליה כרוניות. מומלץ להיוועץ באיש מקצוע לפני התחלת די-טוקס (ניקוי).

 

הכבד הנרפה

כבד נרפה הינו מושג הבא לתאר ליקוי מזערי בתפקוד הכבד, ליקוי שכנראה לא יבוא לידי ביטוי בבדיקות מעבדה ובבדיקות רפואיות שגרתיות, אך הליקוי יהיה כזה שיהי לו השפעה תחושת הבריאות של האדם.

סימפטומים אופייניים :

 • בעיות בעיכול- נפיחות וגזים אחרי האוכל, כאבי בטן, קושי לעכל מזון שומני, בחילות, שלשולים, עצירות.
 • כאבים באזור הכבד
 • כאבים באזור כיס המרה
 • אי יכולת לעכל אלכוהול
 • היסטוריה של תרופות או סמים
 • אנרגיה נמוכה- מורגש יותר בשעות הבוקר ואחרי האוכל, עייפות או לאות
 • חוסר שמחה, עצבנות, כעס, חרדות
 • חוסר איזון ברמת הסוכר
 • תחושה ש "כל הגוף כואב"
 • PMS או בעיות גניקולוגיות
 • נטייה לדלקות חוזרות במערכת העיכול
 • כולסטרול גבוה ו/או עודף בטריגליצרידים
 • בעיות בזרימת המרה: עור צהוב, טעם מר בפה, גרד כללי, עצירות כרונית
 • אדמומיות בפנים או פריחה אדומה בעור
 • כאב בגידים
 • כאבי ראש
 • אי סבילות לריחות

עשה זאת בעצך:

יש אין ספור שיטות לניקוי החל מכמה ימים ועד לשלשה חודשים. יש להתאים את הניקוי לסגנון החיים או למצב התזונה וחשיפת הרעלים שנמצאים בתפריט. ניקוי אפקטיבי הוא כזה הנמשך בין 90 יום. ולאחר מכן ממשיכים לתהליך שימור של עוד חודש ועד לכל החיים, כאשר פעם או פעמיים בשנה חוזרים עליו שוב. מומלץ ביותר להתייעץ עם מטפל שמומחה לניקוי ולא לעשות לבד.

סוגי ניקוי שקיימים בשוק:

 • צום מיצים
 • דיאטת האורז
 • דיאטת אוכל חי (RAW FOOD)
 • מונו דיאט
 • ניקוי האביב (סיני)
 • ניקוי באמצעות צמחים/תוספי תזונה/ עיסויים/חוקנים

 

המשותף לכל סוגי הניקוי:

 • תזונה פשוטה ולא מעובדת
 • אורגנית או חצי אורגנית
 • תזונה טבעונית (ללא מוצרים מן החיי)
 • תזונה היפו אלרגית (ללא: חלב, ביצים, בוטנים, תירס, גבינות, סויה, חיטה או מוצרים עם גלוטן)
 • תזונה מעושרת ומתוגברת בירקות
 • תזונה מעושרת או מתוגברת בכלורופיל

 

מזונות מומלצים שכדאי לשלב בתפריט ניקוי (רשימה כללית):

*מיץ אשכוליות

מים חמימים עם חצי לימון סחוט

ירקות מרירים כגון: עולש, כרפס, ארטישוק, שורש סלרי ועוד..

ירקות כתומים כגון: *בטטה, גזר ודלעת

ירקות חשובים שיש להרבות בהם: *סלק, עלים ירוקים סלרי, בצל, שום, כרישה, נבטים, לימון

תבלינים כגון: כורכום, ג'ינג'ר, פלפל, קארי ללא מלח. 

משקאות מומלצים: מיצי ירקות מעלים ירוקים או עלי סלרי , מיץ עשב חיטה, *מיץ אשכוליות, תה ירוק ללא קפאין. חליטת תה סרפד, חליטת לואיזה. מים כ- 2 ליטר

 

מזונות שיש להימנע:

כל הפירות למעט תפוח אגס *אשכולית (סעיף זה בהתאמה). מוצרים מן החיי (בשר, חלב, ביצים, גבינות, דגים), מזונות אלרגנים (חלב, חיטה, תירס, סויה, בוטנים, סומסום). חטיפים מלוחים או מתוקים, דברי מאפה, סוכר, מלח, אבקות מרק *מזונות שומנים כגון אבוקדו, זרעים גרעינים ואגוזים. פירות יבשים. מיצים ממותקים. ירקות סולניים: עגבניות, תפו"א, חציל ופלפלים. אוכל מעובד או מקופסאות שימורים, ג'אנק פוד, אלכוהול, קפאין.

 

*אשכולית- אינה מומלצת כאשר לוקחים תרופות מסוימות ויש לעיין בעלון התרופה.

*בטטה- באופן מועט

*סלק- לחולי סכרת מומלץ להיוועץ באיש מקצוע

*מזונות שומניים- אם יש ירידה דרסטית במשקל ניתן להוסיף מעט אגוזי מלך או זרעי פשתן טחונים

 

בניקוי מומלץ לעודד הזעה על ידי פעילות גופנית מתונה כגון יוגה, טאי- צ'אי או צ'י- קונג וצעידה בחיק הטבע. מומלץ לנקות גם את הנפש ולעבור לאורח חיים פחות תובעני ולחוץ, לתת לנפש מנוחה על ידי מדיטציה או תרגילי נשימות. מומלץ לעשות פילינג עדין לעור באופן עצמאי או כחלק מעיסוי.

 

 

* אין הכתוב מהווה המלצה רפואית. המידע הינו כללי ומומלץ להיוועץ באיש מקצוע להתאמת תוכנית ניקוי אישית

Share