ראשי הטור האישי שלי כרוניקה של בחירה בתהליך שינוי

מתכונים בריאים וטעימים


 

כרוניקה של בחירה בתהליך שינוי PDF Print דואר אלקטרוני
שירי מזור
במהלך עבודתי כמטפלת, בעיקר באנשים אשר רוצים להוריד במשקל, רואה אני כמה יד מכוונת ומקצועית הינה דבר נחוץ בקומדיית הטעויות אשר אנשים עושים עם אוכל. כנטורופתית לא אחת אני צריכה להפיל כמה אסימונים, לחדד מחשבות ולהסב את תשומת הלב לדבר כזה או אחר. לעיתים האסימונים נופלים מהר ולעיתים לאט יותר, הרבה מזה תלוי אם ההסברים שלי היו טובים באותו יום.


ולמה אני מתכוונת שאני אומרת "הסברים"? הרי הידיעה שמומלץ לאכול אוכל בריא, רצוי כזה שאתה הכנת בבית- היא כמובן נחלת הכלל, ולא נראה לי שיש מישהו שלא היה מעדיף לאהוב אוכל בריא באותה מידה שהוא אוהב לאכול שווארמה, וופלים ובורקסים. מה הופך אמירה תיאורטית כמו "אני יודע/ת שאם אבחר לאכול בריא אוריד במשקל" לבין לבצעה יום יום, שעה שעה, ואם מפסיקים לבצעה זה אומר שוויתרנו?

 
ובכן ההבדל טמון ב"רווח" והדבר שעומד מנגד הוא "הויתור". אם נתעכב על שתי מילים אלו נוכל לראות ששתי האופציות הינן תהליך טבעי של בחירה. אני בוחר X ומוותר על Y או שאני בוחר X ומרוויח Y. האם אני הטיפוס המוותר על משהו, או שאני הטיפוס המרוויח משהו?
  
לעיתים נראה כי קל להתבלבל בין מטופלים ששייכים ל:"אני מוותר" או ל: "אני מרוויח" וכמטפלת אני מבינה שראייתי צריכה להתחדד ולאתר לאיזה מן המצבים עונה האדם היושב מולי- האם הוא רואה את הרווח והתועלת בבחירתו או שהוא רואה את הוויתור שעליו לעשות? במה התודעה שלו בוחרת להתמקד?

את תחילת הנושא פתחתי העניין ההסברים שאני מסבירה כמטפלת וארצה להרחיב על זה מעט. בזמן האחרון הבחנתי שההסברים שלי לא משתנים הרבה כשמדובר בבעיית השמנה, או רצון להוריד במשקל, אולי למעט ניואנסים קטנים, תמלול שונה ואוצר מילים שיתאים לאדם שיושב מולי, אלא שהפרשנות שלי לאותם דברים היא זו שתקבע את ההבדל בתהליך השינוי. הסברים על תחושת רעב ושובע, על תזמון האכילה נכון הנע ביו 2-4 שעות, על תוכן הארוחה ואינדקס גליקמי, על ניהול יומן אכילה ועוד...
מה שעושה את ההבדל הוא הפרשנות לאותן מילים, האם הגוף והנפש לוקחים את מילותיי למקום הוויתורים? או למקום הרווחים? האם בזמן שאני מדברת, אני מדברת עם אדם שעכשיו צריך לוותר על משהו בשביל לקבל משהו אחר? או אולי אני מדברת עם אדם המרוויח משהו מכל התהליך?

 
הכנתי מבדק קטן, לא מבדק שמנסה לקטלג לאיזה מן הטיפוסים אתם שייכים. זו תהיה צביעות מצידי להתעלם מן העובדה שכולנו אנושיים, ובתחומים שונים אנו מרגישים שהרווחנו מעצם הבחירה, ובתחומים אחרים אנחנו מרגישים שוויתרנו על דברים שכל כך קשה לנו לוותר עליהם. המבדק הוא דווקא לחדד את הנושא הרווח שבבחירה ולנסות להסיט מבט מהוויתור.נסו לענות על השאלות הבאות


1. מדוע אני רוצה לבצע שינוי?


2. האם הרצון לשינוי הגיע מתוך עצמי או מסביבתי?


3. האם זה זמן טוב בעבורי לבצע שינוי?

 
4. מה אני צריך לעשות בכדי לבצע את השינוי?


5. האם הסיכוי שלי ריאלי בדרך למטרה/לשינוי?


6. מ 1-10 איזה סיכוי יש לי לבצע בהצלחה את תהליך השינוי?


7. אלו גורמי מוטיבציה אני צריך בשביל לחולל שינוי?

 
8. כשאני חושב על השינוי אני מרגיש מיואש מראש או מלא התלהבות?


9. מה אני יכול להרוויח מתהליך השינוי?


10.  מתי הכי קל לי להתמודד עם אתגר?


11. מתי הכי קשה לי להתמודד עם אתגר?

 
לסיכום


כאשר בוחרים בדרך מסוימת נסו למצוא את זו המרגישה לכם מאוזנת, לא קיצונית מידי, לא כזו שגודל הוויתורים עולה על גודל הרווחים. התמקדו ברווח ובחיובי שבדבר- הסתכלו על חצי הכוס המלאה. תהליך של שינוי הינו תהליך מורכב ולא מובן מאילו. שינויים קיצוניים יחזירו אתכם לנקודת התחלה, ואז, יכול להיות שתחכו הרבה מאוד זמן לתהליך שינוי נוסף. ככל שתצברו רווחים ולא ויתורים כך אתם דואגים לתהליך השינוי שיניב פרי.שירי מזור
מטפלת ומנחה תהליכי שינוי בירידה במשקל


כל הזכויות שמורות, אין להעתיק או להשתמש בחלקים או קטעי חלקים ללא אישור מפורש משירי מזור

 


 

Share